Словенія готова ділитися з Україною досвідом проведення Євробаскету
Про те, що отримала Словенія в результаті проведення турніру, а також про те, що робиться для зміцнення словенсько-українських відносин, - в інтерв'ю з тимчасовим повіреним у справах Словенії в Україні Наташею Прах.
Восени цього року Україна прийняла у Словенії естафету з проведення чемпіонату Європи з баскетболу: Євробаскет-2015 відбудеться в нашій країні.
Про те, що отримала Словенія в результаті проведення турніру, а також про те, що робиться для зміцнення словенсько-українських відносин, - в інтерв'ю з тимчасовим повіреним у справах Словенії в Україні Наташею Прах.
- Пані Наташо, що необхідно було зробити Словенії, щоб провести Євробаскет?
- Чемпіонат Європи з баскетболу 2013 року став найбільшою спортивною подією, організованою в Словенії за 22 роки незалежності країни. Він пройшов у чотирьох містах - Любляні, Єсеницях, Копрі і Цєльї. Нова інфраструктура спеціально для чемпіонату створювалася тільки в Любляні (арена Стожице), в інших містах вона вже існувала. Тому при підготовці до чемпіонату потрібні були лише невеликі оновлення.
Найскладнішим було вирішення організаційних і логістичних питань, пов'язаних із підготовкою збірних, проведенням змагань, роботою журналістів, умовами для приємного проведення часу уболівальників. Я переконана, що Україна, як приймаюча країна Євробаскету-2015, ці завдання теж успішно виконає, адже чудові здібності організатора Україна продемонструвала при підготовці до Євро-2012.
- Що отримала Словенія в результаті проведення Євробаскету?
- Євробаскет-2013, передусім, був чудовою можливістю для промоушн Словенії як країни-організатора одного з найбільших спортивних заходів, привабливого туристичного напряму, а також як надійного економічного партнера. Організація чемпіонату обійшлася в 10 мільйонів євро, а прибуток він приніс у розмірі 50 мільйонів євро. Змагання подивилися 330 тисяч глядачів, країну відвідали 55 тисяч іноземних гостей - удвічі більше, ніж зазвичай у цю пору року. Ми задоволені проведенням Євробаскету-2013 в усіх відношеннях, але найважливішим було те, що ним залишилися задоволені спортсмени і уболівальники.
- У чому, на ваш погляд, переваги Словенії як хазяйки Євробаскету, а в чому - України?
- Україна візьметься за це з одним великим плюсом - у неї є виключно позитивний досвід організації чемпіонату з футболу. Перевага Словенії була в наявності вже існуючої інфраструктури, яку Україні ще необхідно збудувати. Похвально, що ви вчасно взялися за підготовку, вибрали модель державно-приватного партнерства і ухвалили рішення про будівництво об'єктів, які тривалий час служитимуть розвитку спорту в Україні. Наше Посольство, контактуючи з відповідальними представниками української держави, відмічає велику увагу, яка приділяється цьому заходу на державному рівні.
Я вважаю, що баскетбольним уболівальникам варто відвідати Євробаскет в Україні як мінімум із трьох причин: якісний спортивний захід, чудова його організація і не раз підтверджена привабливість і гостинність України.
- Як відбувається співпраця між Словенією і Україною у рамках проекту Євробаскет?
- Між словенськими і українськими організаторами є ділові контакти як на рівні організаційних комітетів, так і на локальному рівні - між містами-господарями чемпіонату. Важливий крок до співпраці, обміну досвідом і знаннями був зроблений завдяки зустрічі віце-прем'єр-міністрів : віце-прем'єр-міністра, міністра закордонних справ Словенії Карла Ер’явця з віце-прем'єр-міністром України Олександром Вілкулом.
Словенія готова поділитися своїм організаційним досвідом, і ми це вже робимо - як на рівні організаційних комітетів, баскетбольних федерацій, так і урядів. Водночас, Словенія висловила зацікавленість у конкретній співпраці при будівництві спортивної інфраструктури, посилаючись при цьому на досвід своїх фірм при будівництві аналогічних об'єктів в Словенії і Європі.
- Наскільки нам відомо, ви були учасницею зустрічей заступників глав урядів Словенії і України в Любляні. Про що йшлося на них?
- Віце-прем'єр-міністр Республіки Словенія Карл Ер’явець разом із віце-прем'єр-міністром України Олександром Вілкулом говорили як про політичні, так і про економічні відносини між двома країнами. Велика увага була приділена організації Євробаскету-2013 в Словенії і підготовці України до організації наступного Євробаскету-2015. Віце-прем'єри позитивно оцінили співпрацю в обміні досвідом з організації заходу, а також приділили увагу включенню словенських компаній в інфраструктурні проекти, пов'язані з чемпіонатом в Україні.
- Ми знаємо, що Олександр Вілкул висловив ряд пропозицій про зміцнення українсько-словенської співпраці, зокрема, запропонував відновити пряме авіасполучення Київ-Любляна. Які перспективи цієї ініціативи?
- Олександр Вілкул правильно помітив, що при таких темпах розвитку економічних відносин між двома країнами (зафіксоване 12 - відсоткове зростання словенського експорту, який 2012 року перевищив 300 млн євро, і стрімке зростання кількості українських туристів) необхідно налагодити систему авіаперельотів між країнами, щоб підтримати цю позитивну тенденцію. Ми прагнутимемо того, щоб замість словенської авіакомпанії Adria Airways, яка через консолідацію операцій скоротила за останні роки кількість рейсів, у тому числі між Любляною і Києвом, на ринок авіаперельотів прийшла одна з українських авіакомпаній, і тим самим, відкрила собі двері на ринок Західних Балкан.
- Чи підтримує Словенія плани України щодо євроінтеграції?
- Словенія розцінює Україну як важливого політичного і економічного партнера для ЄС на своєму східному кордоні, і, звичайно, підтримує її євроінтеграційні спрямування. Ми хочемо, щоб наприкінці листопада у Вільнюсі була підписана Угода про асоціацію, яка включає глибоку і всеосяжну угоду про зону вільної торгівлі з ЄС. Це створить основу для політичної асоціації і економічної інтеграції України в ЄС, і передусім для встановлення міцної інституціональної основи для наших майбутніх відносин, а також проведення реформ, які приведуть Україну, і зокрема, її громадян до європейських стандартів і благополуччя. Словенія підтримує підписання Угоди про асоціацію і хоче, щоб час, який ще залишився до саміту, Україна максимально використала для виконання усіх умов, необхідних для цього переломного кроку в європейсько-українських відносинах.
- Як ви оцінюєте перспективи розвитку українсько-словенських відносин?
- Сьогоднішня динаміка розвитку словенсько-українських відносин чітко демонструє, що ми можемо чекати їх подальшого позитивного розвитку і в майбутньому. Ми розраховуємо на подальшу підтримку регулярних контактів і діалогу на політичному рівні, а також на безперервність економічних ініціатив з акцентом на розвиток співпраці в конкретних секторах. Усе це, поза сумнівом, отримає новий імпульс з підписанням Угоди про асоціацію і покращенням бізнес-клімату в Україні.
Посольство і надалі робитиме все необхідне для позиціонування Словенії в якості привабливого туристичного напряму. Такі дії вже принесли позитивні результати і зростаючий приплив українських гостей. Ми не нехтуватимемо співпрацею і в сфері освіти : наступного року перші студенти Львівського національного університету імені Івана Франка матимуть можливість вивчати словенську мову як окрему спеціальність. Словенія також починає нову програму фінансування стипендій для аспірантів. У сфері культури ми розраховуємо на реалізацію конкретних проектів за сприяння відомих українських установ. Перераховане є лише частиною основних аспектів двосторонньої співпраці. У будь-якому випадку, Словенія прагнутиме продовжувати тісну і дружню співпрацю з Україною.
Довідка: Тимчасовий повірений Посольства Словенії Наташа Прах народилася 8 лютого 1970 у м. Крань, Республіка Словенія. Закінчила Університет Марібора (Словенія), факультет права, міжнародного права і Дипломатичну академію у Відні (Австрія). Виконувала дипломатичні місії в Анкарі, Москві, працювала в Міністерстві закордонних справ Республіки Словенія. На посаді тимчасового повіреного Посольства Республіки Словенія в Україні, Республіці Вірменія, Грузія і Республіці Молдова - з вересня 2010 року.
Територія Словенії — 20 253 кв. км, населення (за підсумками перепису 2009 року) — 2 005 692 осіб. Столиця — Любляна. Державна мова — словенська. Унітарна держава, парламентська республіка. Розташована в передальпійській частині Балканського півострова. Омивається водами Адріатичного моря, межує з Італією, Австрією, Угорщиною і Хорватією. Індустріальна країна з економікою, що динамічно розвивається. Обсяг ВВП за 2011 рік склав 58,979 мільярда доларів США (близько 29 179 доларів США на душу населення).
Грошова одиниця — євро. Незалежність країни проголошена 25 червня 1991 року. 1 травня 2004 року Словенія вступила в Європейський союз.